SØLV OG BRONZE TIL B.93 UNDER DM OG UM

Det var et stabilt DM og UM for B.93 Tennis. 

Medaljer:

Zoe Helle Du Pasquier Jensen vinder en sølv og to bronze hjem til klubben. 
Sølv i U14 Damedouble
Bronze i U14 Damesingle
Bronze i U14 Mixdouble

Her er alle resultaterne fra DM og UM:

Hovedeturnering:

U18 Herresingle:
1. runde: Claus Holmen, B.93 – Frederik Justesen, Birkerød 1-6 1-6

U18 Damesingle:
1.runde: Kaia V. Fallinge,B.93 – Karoline Laursen, KB 2-6 1-6

1. runde: Amalie Piculell, B.93 – Elnaz Vossoughi, HIK Vinder uden kamp
2. runde: Amalie Piculell, B.93 – Helena Francati, Gentofte 1-6 1-6

U16 Damesingle:
1. runde: Sofia Seron Pawlik, B.93 – Sophia Horne Bang, Roskilde 6-1 6-0
2. runde: Sofia Seron Pawlik, B.93 – Katerina Norup Hansen, ATK 2-6 1-6 

U14 Damesingle:
2. runde: Zoe Helle Du Pasquier Jensen, B.93 – Berta Passola, HIK 2-6 6-3 (10-5)
3. runde: Zoe Helle Du Pasquier Jensen, B.93 – Emilie Just-Bomholt, HIK 6-3 6-3
Semifinale: Zoe Helle Du Pasquier Jensen, B.93 – Johanne Christine Svendsen, Skovbakken 0-6 4-6

U14 Damedouble:
1. runde: Zoe/Emilie, B.93/HIK – Lykke/Alina, Kolding/Sønderborg 6-1 6-1
2. runde: Zoe/Emilie, B.93/HIK – Caroline/Noa, HIK 6-2 6-0
Semifinale:  Zoe/Emilie, B.93/HIK – Dicte/Rebecca, HIK/Lyngby 6-3 6-2
Finale: Zoe/Emilie, B.93/HIK – Johanne/Natacha, Skovbakken/Lyngby 2-6 3-6

U14 Mixdouble:
1. runde: Zoe/Yakup, B.93/Birkerød – Frederikke/Adam, Hillerød 6-0 6-2
2. runde: Zoe/Yakup, B.93/Birkerød – Rebecca/Lucas, Lyngby/Gentofte 6-4 Rtd.
Semifinale: Zoe/Yakup, B.93/Birkerød – Andrew/Berta, Lyngby/HIK 2-6 2-6

U12 Damesingle:
1. runde: Filippa Alberta Houmøller, B.93 – Cecilie Thomsen, Greve 2-6 7-5 (10-1)
2. runde: Filippa Alberta Houmøller, B.93 – Mille Johanna Mørk, HIK 6-4 3-6 (6-10)

U12 Mixdouble:
1. runde: Filippa/Fidel, B.93/Gentofte – Rasmus/Cecilie, Esbjerg/Holte 3-6 5-7

DM og UM kvalifikation:

Senior Damesingle:
1. runde: Amalie Piculell, B.93 – Maria Priyanka Wandorf, Lyngby 5-7 2-6

1. runde: Sofie V. Bjerringgaard, B.93 – Iben Lyme, Roskilde 6-3 6-2
2. runde: Sofie V. Bjerringgaard, B.93 – Filippa Olsen, Lyngby 6-1 6-1
3. runde: Sofie V. Bjerringgaard, B.93 – Sofie Vindberg Nielsen, Rødovre 6-2 5-7 (10-3)
Kvalifikation finale: Sofie V. Bjerringgaard, B.93 – Anna Tang, Hillerød 3-6 2-6

1. runde: Zoe Helle Du Pasquier Jensen, B.93 – Katrine S. Christensen, ATK 7-5 1-6 (4-10)

1. runde: Sofia Seron Pawlik, B.93 – Amanda Rommetveit Rohd, KB Vinder uden kamp
2. runde: Sofia Seron Pawlik, B.93 – Ida Hasselbalch, HRT 3-6 1-6

1. runde: Kaia V. Fallinge, B.93 – Dicte Ingildsen, HIK 2-6 2-6

Senior Herresingle:
1. runde: Malthe Engelsted, B.93 – Andreas Boers, Gentofte 0-6 2-6

1. runde: Mathias Bech Møller, B.93 – Jacob Strabo, VI/SO 6-3 4-6 (10-7)
2. runde: Mathias Bech Møller, B.93 – Jonas Schwarz, Rødovre 5-7 0-6

Senior Mixdouble:
1. runde: Mikkel/Stephanie, B.93 – Sisse/Anders, Roskilde 1-6 2-6

U 18 Herresingle:
Kvalifikation finale: Claus Holmen, B.93 – Aksel Fritz Rasmussen, Allerød 6-1 6-2 

U12 Herresingle:
1. runde: Nicklas Stevens Schnohr,B.93 – Oscar Weller, HRT 2-6 3-6

U12 Damesingle:
1. runde: Anna Skovgaard Hansen, B.93 – Emilie Green Winther, Vedbæk 0-6 4-6

1. runde: Lea Amalie Holst Wejp-Olsen, B.93 – Madeleine Olsen, Lyngby 6-3 6-3
Kvalifikation finale: Lea Amalie Holst Wejp-Olsen, B.93 – Cecilie Agerbek Fridthjof, Holte 2-6 1-6